Marketing w turystyce – typy klienta & aplikacja mobilna

marketing w turystyce i aplikacja mobilna

Marketing w turystyce to część działalności każdej firmy turystycznej, której nie wolno pomijać w żadnym aspekcie. Warto wiedzieć jak zmienia się rynek, co robi konkurencja i czego oczekują wasi klienci. Szczególnie w tak dynamicznym czasie jak obecny. Różne badania pokazują, że sektor turystyczny stanie się coraz bardziej konkurencyjny po pandemii COVID-19. Dlatego też konsekwentna promocja z wykorzystaniem marketingu mix jest realistycznym i świeżym podejściem do osiągnięcia celów turystycznych.

Zrozumienie person idealnych klientów i procesów zachodzących w świadomości odbiorców jest niezbędne i możliwe przy użyciu metody, która wykorzystuje koncepcję uwagi, inspiracji, pożądania, działania i lojalności. Znajomość typów klienta turystycznego to niezbędna wiedza, która pomaga lepiej kierować działaniami marketingowymi firmy turystycznej, lepiej spełniać i celniej trafiać w oczekiwania klientów. Dzięki tej wiedzy można też lepiej dopasować procesy, które są niezbędne dla firm turystycznych – biur podróży, hoteli i pensjonatów – by odnieść sukces na dynamicznym rynku.

Zaledwie 27% firm z sektora turystycznego ma przemyślaną strategię w zakresie swoich działań czy choćby treści dla swoich klientów, na różnych etapach ich podróży. Dlatego też metoda „uwaga-inspiracja-pożądanie-działanie-lojalność (A-I-D-A-L ang. „attention–inspire–desire–action–loyalty”)” może pomóc w planowaniu turystycznej komunikacji marketingowej w sposób celowy. Pomoże także w późniejszym promowaniu treści w różnych sieciach i kanałach komunikacji, np. sieci społecznościowe czy turystyczna aplikacja mobilna.

Możemy wyróżnić trzy główne persony/postaci klienta turystycznego. To entuzjaści, planiści i poszukiwacze przygód. Te trzy typy klienta (wyidealizowane osoby) odpowiadają podstawowym segmentom, które chcemy przyciągnąć, w tym podróżom luksusowym, wypoczynkowym i biznesowym. Pomogą Wam one zwizualizować docelowych podróżników i opracować komunikację Waszej marki turystycznej oraz dobrać taktyki marketingu cyfrowego, które będą do nich przemawiać.

Jak można nawiązać kontakt z entuzjastami? – Vamoos i „marketing w turystyce” radzi…

Entuzjaści są zawsze otwarci na odkrywanie i eksplorowanie miejsc docelowych – tu idealnie sprawdzą się personalizowane mapy w mobilnej aplikacji turystycznej i komunikacja dotycząca eksploracji nowych miejsc. Poszukują wrażeń i chcą uciec od wszystkiego. Aby dotrzeć do tej grupy, musisz poświęcić czas na udokumentowanie swoich treści za pomocą metody uwaga-inspiracja-pożądanie-działanie-lojalność. Tu znów, przyda się aplikacja, której możliwości i potencjał, możesz wykorzystać na długo przed właściwym wyjazdem. Zastanów się, jak wiele firm turystycznych pokazuje i prezentuje w tej sposób treści dla swoich klientów? Czy to komunikacja która zainteresuje potencjalnych podróżników i wyróżni Twoją markę na rynku pośród setek innych?

Marketing w turystyce - Mapy w aplikacji mobilnej biura podróży

Możesz zwiększyć świadomość entuzjastów Twojej marki turystycznej poprzez wszystkie rodzaje treści, które przygotowujesz. Twórz treści w oparciu o ich profil demograficzny, aby zdobyć ich zainteresowanie swoją kampanią turystyczną. Opowiadaj „przygodę” żywymi historiami poprzez perswazyjną komunikację, motywując ich w ten sposób do zakupu. Prezentuj swoje treści na każdej platformie cyfrowej. Dzięki temu będzie im łatwiej podjąć działania i wyobrazić sobie wakacje w wybranej destynacji. Walcz o ich lojalność, możesz oferować programy nagród czy upustów, np. za polecenia Twoich programów czy ośrodka i najważniejsze, komunikuj się z nimi regularnie za pomocą newslettera lub (by Twoje wiadomości nie zginęły wśród dziesiątek podobnych komunikatów) bezpośrednio po przez turystyczną aplikację mobilną. Stała, precyzyjna i klarowna komunikacja z klientami to jedna z ważnych podstaw marketingu w turystyce.

Entuzjaści mogą nie mieć konkretnej destynacji w głowie. Często i chętnie polegają na radach i sugestiach ekspertów reprezentujących biuro podróży lub hotel. Pamiętaj, że w tym celu możesz skorzystać proste programy demo w aplikacji lub funkcje Inspiracje (o której więcej przeczytasz na stronach poświęconych aplikacji.

Marketing w turystyce – pamiętaj o Digital Marketing Mix, aby zaangażować entuzjastów

Posty oparte na SEO, które inspirują do odkrywania nowych destynacji, marek i aktywności. Zdjęcia w mediach społecznościowych prezentujące nieruchomości, apartamenty i opcje przygód i tego co czeka w okolicy. Kampanie PPC z Twoim brandem, aby zwiększyć popyt wokół miejsca docelowego lub nieruchomości. I nie zapomnij o możliwościach bezpośredniej i darmowej komunikacji w turystycznej aplikacji mobilnej – dzięki temu łatwo zaangażujesz swoich obecnych klientów.

turystyczna aplikacja mobilna
Turystyczna aplikacja mobilna Vamoos dla firm turystycznych

Jak możesz nawiązać kontakt z planistami? – Vamoos i „marketing w turystyce” radzi…

Planerzy są zawsze przygotowani do działania, ale ich doświadczenie podróżnicze zaczyna się w Internecie. Ty lub Twoi pracownicy, to eksperci, którzy znają miejsca i okolice nie z opowiadań innych, ale bezpośrednio. Z własnych doświadczeń. Dobry marketing w turystyce powinien pokazywać ekspercką wiedzę Twojego biura podróży. Zaś w przypadku hotelu doskonałą znajomość okolicy, dzięki której pomożesz pomóc zaplanować ciekawy pobyt Twoich klientów. Klienci planerzy potrafią tworzyć całe trasy podróży, wyszukiwać oferty i wybierać pakiety w oparciu o swoje zainteresowania i poziom komfortu. Co więcej, dla planistów, podobna metoda A-I-D-A-L będzie używana do dokumentowania ich strategii treści. Dobra komunikacja do dla takiego typu klienta powinna pokazywać, że „praca” ta zostanie wykonana przez Was wspólnie z klientem. Ale nie w oparciu o wiedzę z „Internetów” ale o faktyczną znajomość destynacji.

Zwiększ świadomość planistów na temat Twojej marki turystycznej. Rozwijaj treści w oparciu o ich profil demograficzny, by zainteresować ich Twoją ofertą turystyczną. Mów do nich żywymi historiami, tworząc w nich pragnienie zakupu Twojego produktu. Wykorzystaj najbardziej przekonujące treści na każdym kanale komunikacji cyfrowej. Tak by podjęcie działania – np. kontaktu było jak najłatwiejsze. Wizualizuj wyjazd czy wakacje, wielką pomocą będzie wizualny plan podróży w turystycznej aplikacji mobilnej, który pomoże im wyobrazić sobie ich wakacje w wybranej destynacji. Zdobądź ich lojalność, oferując programy nagród, karnety podróżne i członkostwa.

Dzięki takim działaniom oczekiwania planistów wzrosną, i tym chętniej będą z Wami planować swoje podróże od A – Z.

Marketing w turystyce – pamiętaj o Digital Marketing Mix, aby zaangażować planistów

Twórz „posty z listą kontrolną”, które pomogą im przygotować się do konkretnej podróży (listy takie dołączysz też do sekcji „Dokumenty” w Twojej turystycznej aplikacji mobilnej). Zaprezentuj piękne zdjęcia na kanałach społecznościowych, aby zainspirować swoich klientów. Dostosuj kampanię, aby pokazać pokazać komfort i procedury bezpieczeństwa, które stosujesz. Pomóż, przygotować się z wyprzedzeniem do wyjazdu.


WSKAZÓWKA: Pamiętaj, każdy wyjazd to nie tylko relaks i przyjemność w trakcie, ale także stres dla klienta związany z przygotowaniem do wyjazdu i samą podróżą. Twoja komunikacja i działania marketingowe powinny pamiętać także o tym negatywnym aspekcie, starać się go adresować i minimalizować. Turystyczna aplikacja mobilna będzie w tym bardzo pomocna, dodatkowo ułatwi CI budowanie pozytywnej ekscytacji klientów przed ich urlopem.


Jak możesz nawiązać kontakt z poszukiwaczami przygód? – Vamoos i „marketing w turystyce” radzi…


Poszukiwacze przygód mają silną osobowość podróżniczą. Mogą być wspaniałymi orędownikami turystyki i Twojej marki turystycznej a także płodnymi popularyzatorami wiedzy. Mają obezwładniającą żądzę przebywania na świeżym powietrzu i palące pragnienie podróżowania w poszukiwaniu przygód. Zawsze mają listę celów do zrealizowania podczas następnej podróży.

Możesz sprawić, że poszukiwacze przygód będą świadomi istnienia Twojej marki turystycznej. Twórz treści w oparciu o ich profil demograficzny, aby wzbudzić ich zainteresowanie Twoją ofertą turystyczną. Mów do nich żywym i barwnym językiem. Opisuj miejsca, smaki, wrażenia. W ten sposób wzmocnisz w nich pragnienie zakupu Twojej oferty, programu czy rezerwację miejsca w Twoim hotelu. Wykorzystuj najbardziej przekonujące treści na każdym kanale komunikacji cyfrowej. Tak by podjęcie działania – np. kontaktu było jak najłatwiejsze. Tak jak w przypadku entuzjastów i planistów, nie zapomnij o regularnej komunikacji, która będzie odpowiadać ich oczekiwaniom.

Poszukiwacze przygód są zakochani w podróżach z przygodami. Gonią za nią po całym świecie i planują dobrze się bawić, doświadczając najlepszych przygód na naszej planecie.

Pamiętaj o Digital Marketing Mix , aby zaangażować poszukiwaczy przygód

Posty oparte na SEO, które inspirują do odkrywania nowych miejsc, marek i aktywności. Zdjęcia w mediach społecznościowych prezentujące nieruchomości, apartamenty i opcje przygód. Markowe kampanie PPC w celu zwiększenia popytu wokół destynacji lub nieruchomości. Zdjęcia w jakości HD prezentujące aktywność fizyczną i możliwości przeżycia przygody na kanałach mediów społecznościowych.


WSKAZÓWKA: Wykorzystaj model 4P w turystyce i podróżach, aby nawiązać kontakt z każdą osobą
4Ps w turystyce to „produkt”, „cena”, „miejsce” i „promocja”. Są one niematerialnymi czynnikami dla entuzjastów, planistów i poszukiwaczy przygód i są kategorycznie usprawnione w następujący sposób.


4Ps W MARKETINGU TURYSTYCZNYM, CZYLI: PRODUCT, PRICE, PLACE, PROMOTION – OFERTA, CENA, MIEJSCE, PROMOCJA – TWÓJ TURYSTYCZNY MARKETING MIX

Produkt turystyczny – czyli oferta

Turystyka obejmuje elementy od niszowych do masowych, takich jak zakwaterowanie, jedzenie, napoje, transport, piękno krajobrazu, historyczne znaczenie miejsc, stan geograficzny i koncerty, takie jak Coachella, Woodstock i Sunburn. Te atrakcje mogą przemawiać do podróżnych w każdym segmencie rynku turystycznego. Istotne jest jednak również „opakowanie oferty” w odpowiednią formę komunikacji. Jeśli chcesz robić „dobry marketing w turystyce” musisz o tym pamiętać. Każdy element jest niematerialny powinien potęgować pozytywne doznania turysty. Na końcu będzie się przecież liczy tzw. „overall experience”, nie obiecuj tego czego nie dostarczasz lub nad czym nie masz kontroli. Pokaż jak i w czym Ty, Twoje biuro, Twój hotel jesteście inni, lepsi od konkurencji, dla konkretnego typu klienta. Takiego, do którego kierujecie swoją komunikację, ofertę i przekaz marketingowy.

Cena produktu i oferty turystycznej

Cena jest istotnym czynnikiem w 4P podróży i turystyki. Wszystkie produkty turystyczne są unikalne. Branża turystyczna w wielu krajach ma charakter sezonowy. Dlatego też, ustalanie cen w oparciu o konkurencję rynkową jest kluczowym elementem doświadczenia, którego wymagają turyści. Ich oczekiwania muszą być spełnione niezależnie od tego, czy płacą skromnie, standardowo, czy drogo.

Miejsce

Sprzedaż w turystyce jest skomplikowanym procesem, niezależnie od tego, czy odbywa się online, czy w salonach sprzedaży. Technologia odgrywa coraz bardziej kluczową rolę w rozwoju przemysłu turystycznego, zwłaszcza w sytuacji pandemii COVID-19. Klienci są świadomi kwestii ekologicznych, w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa ale także swoich wymagań.

Prawdziwą wartością innowacyjnego marketingu jest przygotowanie i prezentacja odpowiednich pakietów we właściwym czasie i we właściwym miejscu. Dlatego też, lokalizacja, z której prowadzisz swoją działalność turystyczną wymaga odpowiedniej oceny w zakresie produktu turystycznego który oferujesz. Na przykład, należy zastanowić się nad grupą docelową – czy są to klienci offline czy online? Dlatego też, kluczem do znalezienia się we właściwym miejscu jest analityka. W większości Wasze firmy i hotele korzystają z promocji w Internecie. Dlatego ważnymi są informacje o tym kto odwiedza stronę, kiedy, czego szuka. Jaką drogę pokonuje. Działania marketingowe w świecie online, czy też dobra strategia marketingowa w turystyce (i nie tylko) powinna także zakładać czas na ocenę i optymalizacje wszystkich naszych działań.

Czy korzystasz z własnej turystycznej aplikacji mobilnej? Korzystasz ze stron docelowych (landignowych) by pozyskać nowe leady/klientów? Co, jak i w jakim kanale komunikujesz? Korzystasz z lejków marketingowych? A może testujesz wykorzystanie dynamicznych treści na stronie internetowej? Możliwości są dziesiątki. Najważniejsze to działać, próbować, testować. Jeśli tylko przygotowałeś swoją stronę internetową i od czasu do czasu uruchamiasz płatne kampanie reklamowe nie spodziewaj się wielkich sukcesów. To nie jest dobry marketing w turystyce.

Promocja

W turystyce, działania promocyjne polegają na inspirowaniu, edukowaniu, przekonywaniu i przypominaniu podróżnym o marce lub produkcie. Odnosi się do taktyk marketingowych stosowanych w celu rozpowszechniania świadomości marki lub produktu. W branży turystycznej wykorzystywane są różne kanały cyfrowe i np. reklamy w TV, prasie. Metoda „attention-inspire-desire-action-loyalty”, czyli UWAGA – INSPIRACJA – POŻĄDANIE – LOJALNOŚĆ pomoże Ci znaleźć docelową grupę odbiorców oraz dobrać strategię promocyjną i kampanie. Różne segmenty demograficzne mają różne oczekiwania i w związku z tym, będą mieć różne reakcje na Twoje działania marketingowe. Dlatego konsekwentna promocja musi być realistyczna podczas całej klienta do Twojej firmy i oferty.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli Wam przemyśleć jakich klientów obsługujecie, jakich chcecie obsługiwać, jakie są ich oczekiwania i czy Wasze działania – strategia marketingowa – odpowiada ich wymaganiom i oczekiwaniom.

Mamy też nadzieję, że udało nam się zainteresować as ideą posiadania turystycznej aplikacji mobilnej. Spróbuj, dołącz do naszych partnerów, przenieś swoją strategię marketingową i poziom obsługi klienta na nowy, wyższy poziom.

Podziel się...

2 thoughts on “Marketing w turystyce – typy klienta & aplikacja mobilna

Comments are closed.