Własna aplikacja hotelowa dla klientów – kupujemy czy tworzymy?

Własna aplikacja hotelowa dla klientów

Masz hotel lub pensjonat, a może wynajmujesz apartamenty lub domki letniskowe? Zastanawiasz sie czy potrzebna Ci własna aplikacja hotelowa dla Twoich klientów. Taka, która pomoże Ci w ich lepszej obsłudze i poprawi ich wrażenia z korzystania z Twoich usług hotelowych. Dobra aplikacja hotelowa powinna pomoc Ci sprzedać więcej usług i poprawić lojalność swoich klientów. To dobry kierunek i właściwa decyzja! Pytanie jednak brzmi: czy tworzyć samodzielnie własną aplikację dla hotelu? Czy może lepiej kupić gotowy produkt – własną aplikacje hotelową dla gości? Postaramy się pokazać Wam plusy i minusy obu rozwiązań. Z postu dowiesz się także co powinno sie znaleźć w dobrej aplikacji mobilnej dla hotelu.

Jak duży jest Twój hotel, pensjonat czy generalnie działalność turystyczna?

Od tego bowiem będzie zależeć to czy posiadasz lub możesz posiadać wystarczające zasoby – zespół ludzi, wiedzę, czas i finanse – potrzebne do stworzenia własnej aplikacji mobilnej. Alternatywą, tak jak w przypadku praktycznie wszystkich innych rozwiązań IT (i nie tylko) jest nawiązanie współpracy z firmą technologiczną. Taką, która rozumie i potrafi stworzyć aplikację od podstaw. Jeśli jesteś w stanie stworzyć zespół projektowy, który będzie w stanie określić Twoje wymagania, zbudować, przejrzeć, przetestować i zaktualizować aplikację, możesz być w stanie zbudować własną aplikację. Na tego typu rozwiązanie decydują się jednak zwykle tylko największe marki hotelowe na świecie.

Na co dzień nie tworzysz wszystkiego, z czego korzystasz w swojej działalności hotelowo turystycznej od zera. Korzystasz z komputerów w których już jest system operacyjny, edytorów tekstu, klientów poczty. Korzystasz z wielu zewnętrznych usług, które pomagają Ci prowadzić Twój hotel. Dzięki temu możesz sie skupić na tym, by zaoferować Twoim gościom niezapomniane wrażenia, nie tylko łóżko do spania, prawda?

Jeśli jednak nie posiadasz takich wewnętrznych zasobów lub wiedzy, najlepszym rozwiązaniem może być sprawdzenie aplikacji dla hoteli gotowych – już dostępnych na rynku. Jest to o wiele mniej czasochłonne, nie wymaga wiedzy technicznej. W czasie testu aplikacji dla hotelu będziesz mógł ocenić wszystko z perspektywy swoich pracowników i swojej marki turystycznej. Ale także – co równie ważne – z perspektywy Twoich gości. Czy będą zadowoleni z korzystania z aplikacji Twojego hotelu, czy będzie dla nich przydatna, łatwa w użyciu. To bardzo ważne, by zawsze pamiętać o tym kto aplikacji będzie używać. W przeciwnym wypadku możesz mieć własną aplikacje hotelową dla nikogo.

Czy stać mnie na własną aplikację hotelową? Własna aplikacja hotelowa – ile to może kosztować?

Powiedzmy, że wstępnie decydujesz się zlecić przygotowanie dla Ciebie własnej aplikacji hotelowej. Masz mały hotelik lub pensjonat i wiesz, że nie dasz rady przygotować takiej aplikacji korzystając wyłącznie z pracy swojej i swojego zespołu.

Wystarczy kilka chwil na sprawdzenie informacji w sieci by zorientować się , jak zróżnicowane mogą być koszty budowy własnej aplikacji mobilnej. Zależy to Twojego pomysłu od wszystkich funkcji, które chciałbyś w niej znaleźć. Czy Twoja własna aplikacja hotelowa ma działać w systemie Android, iOS czy obu? Nawet przygotowanie wstępnego projektu może kosztować sporo pieniędzy. Od projektu do faktycznej realizacji jest zwykle długa i kosztowana droga. Podobna do tej,, którą przeszedłeś budując swój hotel i markę turystyczną.

Ile kosztuje aplikacja hotelowa…?

Koszt budowy własnej aplikacji dla hotelu może mieć sporą rozpiętość. Najtańsze i najprostsze będzie przeniesienie – z drobnymi zamianami – Twojej strony www do formatu aplikacji mobilnej. Pytanie jednak czy taka aplikacji przyda się Tobie i Twoim gościom do czegokolwiek? Realnie, by zacząć rozmawiać na temat prostego ale sensownego projektu, mówimy o kwotach startujących na poziomie 20 – 30 tysięcy złotych. Końcowy koszt projektu i wdrożenia – a nie jest to koniec kosztów aplikacji, o czym za chwilę – nie ma jednak praktycznie górnego limitu. Kwoty kilkuset tysięcy złotych za mocno zaawansowane rozwiązania nie sa niczym szczególnym w świecie aplikacji mobilnych.

Cena gotowej aplikacji hotelowej może być jednak znacznie bardziej przystępna. Wręcz, na tyle niska, że swoją aplikację dla gości mogą mieć obiekty o zaledwie kilku pokojach. Małe pensjonaty i hotele butikowe będą w tym roku i kolejnych bardzo interesujące dla wielu klientów z powodu panującej pandemii COVID-19. Najlepiej po prostu skorzystać z gotowych rozwiązań i aplikacji. Róznica – poza ceną i funkcjonalnościa – będzie także w modelu sprzedaży i współpracy. Część z nich będzie wymagać zakupu gotowego rozwiązania, część aplikacji jest oferownych w formie usługi abonamentowej. Ostatnia opcja wydaje sie byc najbardziej interesujaca i elastyczna.

Jeśli nie chcesz uniknąć kłopotów z budowaniem własnej aplikacji, wysokich kosztów i mieć coś, co możesz przygotować i wdrożyć w ciągu kilku chwil, przetestuj aplikacje dla hoteli przygotowaną przez Vamoos.Jak bardzo spersonalizowanej aplikacji potrzebuje Twój hotel?

Jeśli sposób i forma działania Twojego hotelu czy pensjonatu są znacząco różne pod względem informacji, które dostarczasz klientom, typu klienta czy formy usługi w stosunku do rynkowych standardów, być może będziesz musiał rozważyć stworzenie własnej aplikacji. Mocno będzie to zależało od tego, od tego, do czego chciałbyś wykorzystać tę aplikację. Większość gotowych aplikacji hotelowych będzie prawdopodobnie mieć podstawowe funkcje, na które składają się: zdalny check-in i check-out, dokumenty pobytowe – np. przewodniki czy informacje, personalizowane mapy okolic hotelu, nawigacja ułatwiająca dojazd do obiektu, lokalne punkty zainteresowania czy komunikację z klientem wewnątrz aplikacji. To dość podstawowe funkcje – choć nie jedyne – zatem jeśli proponowana Ci aplikacji ich nie posiada, warto rozglądać się dalej. Ważne, by całość pasowała do Twoich potrzeb i faktycznie była przydatna dla Twoich klientów.

Im bardziej konfigurowalna aplikacja, im bardziej możesz ją spersonalizować tym lepiej.

Co więcej, jeśli wizyty gości w Twoim hotelu organizuje biuro podróży, warto skorzystać z aplikacji, która oferuje dwa tryby pracy. Dzięki temu, klient może korzystać z jednej aplikacji na różnych etapach swojej podróży a jednocześnie jest to aplikacja biura podróży i aplikacja hotelu. O rozwiązaniu Vamoos Connect – łączy biura podróży i hotele w jednej aplikacji w telefonie klienta – będziemy jeszcze pisać na naszym blogu w kolejnych artykułach.


WSKAZÓWKA: Pamiętaj by zawsze skorzystać z pełnego demo aplikacji hotelowej. By przed zakupem, subskrybują sprawdzić wszystkie jej opcje i możliwości konfiguracji, personalizacji. Przede wszystkim sprawdź opinie swoich klientów na temat aplikacji. Dobra aplikacja musi pozwalać na pełen, komercyjny test przed zakupem.


Kiedy realnie chcesz zacząć oferować klientom własna aplikację hotelową?

Tu znów wracamy do kolejnej kwestii związanej z wyborem – tworzyć czy kupować gotową aplikację hotelową. Jeśli szukasz czegoś, co można sprawdzić do swojej oferty i usług praktycznie z dnia na dzień to gotowa aplikacja hotelowa jest właśnie dla Ciebie. Dzięki temu, praktycznie od razu będziesz mógł oferować aplikacje klientom swojego hotelu czy pensjonatu.

Zbudowanie własnej aplikacji może zająć miesiące, jeśli nie lata. Projekt, pilotaż, budowa i testy. To wszystko wymaga pomysłu, czasu, pracy i nakładów. Jeśli masz czas i środki by to zrobić, świetnie. Aplikacja budowana od podstaw może być rozwiązaniem dla Ciebie. Pytanie tylko czy warto angażować aż tak duże środki w aplikacje mobilną?

Aplikacja hotelowa w formie subskrypcji – wolność zmiany zdania i większa elastyczność gdy zmienia się otoczenie biznesowe.

Już wiesz, że budowanie własnej aplikacji wymaga dużych inwestycji. Co jeśli w trakcie jej testów lub co gorsza po jej stworzeniu okaże się, że Twoi klienci jej nie lubią? Na etapie jej przygotowania może to oznaczać zmiany całego projektu i koncepcji, kolejne wydane środki i kolejne tygodnie opóźnień. Jesli zdecydujesz się na zakup gotowego roziązania lub jeszcze lepiej na subskrypcje usłgi jaką będzie aplikacha dla gości hotelu, możesz łatwo zmienić zdanie.

To szczególnie istotne teraz gdy hotele są zamykane i otwierane. Subskrypcja może być zawieszona, zmniejszona, możesz też z niej zrezygnować. Jeśli zainwestujesz swoje środki w natywne rozwiązanie, nie będziesz mieć wyboru.

Tym bardziej fakt, że gotowe rozwiązania dostępne na rynku dla hoteli w większości wypadków oferują wszechstronną możliwość testów przed decyzją, jest dużym plusem. Zamiast tracić miesiące na własny projekt, w ciągu miesiąca czy dwóch możesz przetestować klika dostępnych rozwiązań i wybrać najlepsze.

Masz aplikację… Ale czy masz czas i środki na jej rozwój?

To kolejny aspekt, który powinieneś wziąć pod uwagę nim podejmiesz decyzję. Przygotowanie i wdrożenie aplikacji to nie koniec procesu. Technologia zmienia się bardzo szybko. Zarówno w zakresie samych technologii IT jak i oczekiwań i potrzeb klientów. W branży turystycznej w ciągu ostatnich kilku lat wykorzystanie nowoczesnych technologii nabrało dużego rozpędu. Mamy aplikacje i systemy do rezerwowania pobytów, konkurencję ze strony serwisów takich jak Airbnb, kampanie online, w sieci, reklamy cyfrowe, strony landingowe, itd… Pytanie zatem brzmi, czy jesteś w stanie nadążyć za tym wszystkim na własną rękę?

Jeśli zbudujesz własną aplikację, Twoim obowiązkiem byłoby ciągłe aktualizowanie aplikacji, by działała na zmieniających się systemach w telefonach Twoich klientów. Wychwytywanie i łatanie luk bezpieczeństwa. Dostosowywanie jej do zmieniających się przepisów prawnych, np. w zakresie RODO lub innych. Subskrypcja gotowej aplikacji zdejmuje z hotelu te wszystkie obowiązki. Dodatkowo takie rozwiązania i aplikacje jak Vamoos to także ciągły rozwój funkcjonalności z pożytkiem dla firm turystycznych: hoteli, pensjonatów, biur podróży jak i końcowych klientów, gości i podróżnych. Czyli tych, którzy z Twojej aplikacji będą korzystać codziennie.

Podsumowanie obu możliwości:

Zalety budowania własnej aplikacji hotelowejZalety subskrybowania gotowej aplikacji hotelowej
Kompletna personalizacja aplikacjiAplikacja z której możesz korzystać „od razu”
Własny zespół odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie aplikacjiWsparcie dedykowanego zespołu i opiekuna klienta
Całkowita unikalność na rynku usług hotelowychRozwój aplikacji w oparciu i większą ilość danych i klientów
Dostęp do danych analitycznychNiskie koszty korzystania z aplikacji, bez konieczności ponoszenie dużych, początkowych wydatków
Bezproblemowe aktualizacje
Lesze rozwiązanie dla małych obiektów
Opcja „white label” – dalszego personalizowania usługi i aplikacji.

Własna aplikacja hotelowa gotowa do testu!

Platforma Vamoos oferuje gotowe rozwiązanie dla hoteli i biur podróży w zakresie przygotowania ich własnej aplikacji mobilnej dla klientów. Aplikacja Vamoos jest tworzona dla wszystkich typów firm turystycznych. Z aplikacji Vamoos korzysta ponad 500 firm turystycznych: hoteli, biur podróży, agencji, pensjonatów, itp. w 25 krajach świata.

Jesteśmy przekonani, że jesteśmy jedną z najlepszych aplikacji hotelowych na rynku,. Aplikacja hotelowa Vamoos oferuje bogactwo funkcjonalności, dostosowanie do potrzeb hotelu, pełną personalizację – także w zakresie prezentowanego logo – i nie tylko. Z aplikacji możesz korzystać już od 55 zł netto miesięcznie!

Jesteśmy pewni naszej oferty, jakości usługi i samej aplikacji. Dlatego proponujemy Ci całkowicie darmowy test Twojej własna aplikacja hotelowej. Aplikację dla Twojego pensjonatu czy hotelu przygotujemy całkowicie za darmo. Pokażemy Ci wszystkie jej funkcje i pozwolimy zebrać opinie klientów nim podejmiesz decyzję o współpracy z nami.

Nie czekaj, zacznij test już dziś. Własna aplikacja hotelowa pomoże Ci otworzyć hotel po lockdownie.


Podziel się...

2 thoughts on “Własna aplikacja hotelowa dla klientów – kupujemy czy tworzymy?

Comments are closed.